Day 4 – the programme

Day 4 – the programme

9.00-21.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon screenings of the Twilight Saga movies
Free entrance
Break: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu

 

10.00-11.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Letters, Building A, Amfitheater III.12
Steinar Lone in dialogue with students learning Norwegian
Moderator: Crina Leon

 

10.30-12.00, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
The Story of a Translation
With the participation of Pascal Hamon
Guests: Tatiana Țîbuleac, Cristina Hermeziu, Olimpia Verger

 

12.00-13.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Letters, Building A, Amfitheater III.12
Kari Fredrikke Brænne in dialogue with students learning Norwegian
Moderator: Crina Leon

 

12.00-13.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Informatics, Room C308
Meet Jan Willem Bos: “A Dutchman in Love with Romania”
With the participation of translator Alexa Stoicescu
Presenter: Paula Onofrei

 

12.00-14.00, “Vasile Pogor” Museum
I. Conference – Andrei Oișteanu: “The Jews in Romania in East-Central European Context. Similarities and Differences”
II. Presentation of the Exhibition “The History Museum of the Jewish in Iași”
III. Opening of the Exhibition “The History Museum of the Jewish in Iași”
Presenters: Adrian Cioflâncă, Florin Cîntic

 

12.00-12.20, FILIT House
„iZiLIT project-a Daily Encounter with Literature”
A smartphone application which young people can use to receive daily reading recommendations
Presenter: Claudia Popescu

 

12.20-13.30, FILIT House
How to write a blog”
Meeting with the bloggers: Eli Bădică, Raisa Beicu, Anita Nastacia Bernacchia, Laura Câlțea, Constantin Piștea
Moderator: Jovi Ene

 

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Iulian Tănase
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu

 

12.00-14.00, Balș House, “Caudella” Auditorium
“The Alecart Meetings”
Guests: Nuruddin Farah, Vesna Goldsworthy
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

 

12.00-14.00, “Mihai Ursachi” House of Culture
“The Meetings of the Logos Club”
Guests: Adrian Georgescu, Ruxandra Cesereanu
Moderator: Serinella Zara

 

14.00-15.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Letters, Building A, Amfitheater III.10
Meet Andrzej Stasiuk: The Condition of the Polish Writer in the Present European Context”
Moderators: Andrei Giurgea, Radosława Janowska-Lascar
An event organized in partnership with the Association of Journalist Students, Iași

 

14.00-15.30, FILIT House
Writers in the Centre”
Guests: Adina Popescu, Tatiana Țîbuleac, Vlad Zografi
Moderator: Bianca Burța-Cernat

 

14.00-15.30, “Dosoftei” House
The Poetry House”
Guests: Linda Maria Baros, Cosmin Perța
Moderator: Răzvan Țupa

 

16.00-17.30, FILIT House
Writers in the Centre”
Guests: Ruxandra Cesereanu, Vesna Goldsworthy, Ioana Nicolaie
Moderator: Radu Vancu

 

16.00-17.30, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Florin Chirculescu
Moderator: Dan Doboș

 

16.00-17.30, “Dosoftei” House
The Poetry House”
Guests: Emil Brumaru, Lavinia Bălulescu
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

 

18.00-19.30, FILIT House
Writers at the Centre”
Guests: Nuruddin Farah, Dana Grigorcea, Ioan T. Morar
Moderator: Bogdan Crețu

22.00-00.00, FILIT House
Concert
The Mono Jacks

2017-10-07T11:46:36+00:00