Începe FILIT. Programul zilei de miercuri

Numeroși scriitori, jurnaliști, traducători, manageri de edituri au sosit deja în Iași și sunt gata de prima zi a Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași. Până pe 8 octombrie, vor avea loc peste 100 de evenimente pentru pasionații de literatură.

Programul zilei de miercuri este:

9.00-21.00, Casa de Cultură a Sindicatelor
Casa „Fantasy”
Mari ecranizări – maraton Lord of the Rings (versiunile extinse)
Intrare liberă
Pauză de dezbateri: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, Filiala „Ion Creangă”

12.00-14.00, Muzeul „Vasile Pogor”
Masă rotundă: „Provocările traducerii din limba română”
Participă: Anita Natascia Bernacchia, Gabriella Koszta, Steinar Lone, Aleš Mustar, Enrique Nogueras, Christian Santacroce
Moderator: Bruno Mazzoni

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași
„Casa copilăriei”
Invitată: Ana Alfianu
Moderatoare: Iustina Croitoru
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

13.30-15.00, Colegiul Național Iași
„Piste pentru un traducător debutant”
Întâlnirea elevilor care au participat la concursul Ars traducendi cu traducătorii Florica Ciodaru-Courriol și Jean-Louis Courriol
Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez din Iași

14.00-16.00, Colegiul Național Iași
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Dan Alexe, Katja Petrowskaja
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

14.00-15.30, Casa „Dosoftei”
Casa Poeziei
Invitați: Ștefan Ivas, Mugur Grosu
Moderator: Cristian Neagoe
14.00-15.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Simona Antonescu, Florin Chirculescu, Codrin Liviu Cuțitaru
Moderator: Bogdan Crețu

15.00-16.30, Casa de Cultură „Mihai Ursachi” Iași
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați: Ioan T. Morar, Tatiana Țîbuleac
Moderatoare: Serinella Zara

16.00-17.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Jan Cornelius, Tudor Ganea, Adrian Georgescu
Moderator: Alex Tocilescu

16.00-17.30, Casa „Dosoftei”
Casa Poeziei
Invitați: Tara Skurtu, Răzvan Țupa
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

16.00-17.30, Casa de Cultură a Sindicatelor
Casa „Fantasy”
Invitat: Marian Coman
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, Filiala „Ion Creangă”

16.00-17.00, Muzeul „Mihail Sadoveanu”
Vernisajul expoziției „Locatari ai casei cu turn din dealul Copoului”
Prezintă: Lidia Alexe, Sorin Iftimi

18.00-20.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
FILIT își salută invitații
Serile FILIT: Întâlnire cu Jonathan Coe
Gazda serii: Marius Chivu
Prezintă: Cătălin Sava

Programul tuturor celor 5 zile de festival este aici

2017-10-05T10:40:23+00:00