A patra zi de FILIT. Programul evenimentelor

9.00-21.00, Casa de Cultură a Sindicatelor
Casa „Fantasy”
Mari ecranizări – maraton Saga Amurg
Intrare liberă
Pauză de dezbateri: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, Filiala „Ion Creangă”

10.00-11.30, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Facultatea de Litere, Corp A, Amfiteatrul III.12
Steinar Lone în dialog cu studenții de norvegiană
Moderatoare: Crina Leon

10.30-12.00, Institutul Francez din Iași, Sala Benjamin Fondane
Povestea unei traduceri
Invitați: Tatiana Țîbuleac, Cristina Hermeziu, Olimpia Verger
Participă: Pascal Hamon

12.00-13.30, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Facultatea de Litere, Corp A, Amfiteatrul III.12
Kari Fredrikke Brænne în dialog cu studenții de norvegiană
Moderatoare: Crina Leon

12.00-13.30, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Sala C308, Facultatea de Informatică
Întâlnire cu Jan Willem Bos: „Un olandez care iubește România”
Cu participarea traducătoarei Alexa Stoicescu
Prezintă: Paula Onofrei

12.00-14.00, „Muzeul „Vasile Pogor”
I. Conferință susținută de Andrei Oișteanu: „Evreii din România în context est-central-european. Asemănări şi deosebiri”
II. Prezentarea expoziției 
„Muzeul de Istorie a Evreilor din Iași”
III. Vernisajul expoziției 
„Muzeul de Istorie a Evreilor din Iași”
Prezintă: Adrian Cioflâncă, Florin Cîntic

12.00-12.20, Casa FILIT
Proiectul „iZiLIT – Întâlnire Zilnică cu LITeratura”: o aplicație pe telefon prin care tinerii pot primi zilnic recomandări de lectură
Prezintă: Claudia Popescu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași
„Casa copilăriei”
Invitat: Iulian Tănase
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Casa Balș, Sala „Caudella”
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Nuruddin Farah, Vesna Goldsworthy
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

12.00-14.00, Casa de Cultură „Mihai Ursachi” Iași
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați: Adrian Georgescu, Ruxandra Cesereanu
Moderatoare: Serinella Zara

12.20-13.30, Casa FILIT
„Cum se scrie un blog”
Întâlnire cu bloggerii: Eli Bădică, Raisa Beicu, Anita Natascia Bernacchia, Laura Câlțea, Constantin Piștea
Moderator: Jovi Ene
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

14.00-15.30 Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași, Facultatea de Litere, Corp A, Amfiteatrul III.10
Condiția scriitorului polonez în contextul european actual. Întâlnire cu Andrzej Stasiuk
Moderatori: Andrei Giurgia, Radoslawa Janowska-Lascar
Un eveniment în parteneriat cu Asociația Studenților Jurnaliști din Iași

14.00-15.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Adina Popescu, Tatiana Țîbuleac, Vlad Zografi
Moderator: Bianca Burța-Cernat

14.00-15.30, Casa „Dosoftei”
Casa Poeziei
Invitați: Linda Maria Baros, Cosmin Perța
Moderator: Răzvan Țupa

16.00-17.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Ruxandra Cesereanu, Vesna Goldsworthy, Ioana Nicolaie
Moderator: Radu Vancu

16.00-17.30, Casa de Cultură a Sindicatelor
Casa „Fantasy”
Invitat: Florin Chirculescu
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, Filiala „Ion Creangă”

16.00-17.30, Casa „Dosoftei”
Casa Poeziei
Invitați: Emil Brumaru, Lavinia Bălulescu
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

18.00-19.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Nuruddin Farah, Dana Grigorcea, Ioan T. Morar
Moderator: Bogdan Crețu

22.00-00.00, CASA FILIT
Concert The Mono Jacks

 

2017-10-07T11:44:42+00:00