Second day – the full programme

Second day – the full programme

Thursday is packed with events at the International Literature and Translation Festival. Here is the schedule of events:

9.00-21.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon screenings of the Harry Potter movies
Free entrance
Break: 18.00-19.00
Moderator: Vlad Frînghiu

 

10.30-12.00, Central University Library Iași, “B.P. Hasdeu” Hall
Round table: The Promoting of Literature on International Book Markets” (I)
Professional meeting of editors, translators and cultural managers
Participate: Kamila Buchalska, Daniela Faraill, David Giannoni, Pascal Jourdana, Ludmiła Anna Koza, Ciprian Măceșaru, John O’Brien, Herbert Ohrlinger, Enrique Redel, Anne Sastourné, Jack Snyder, Susan van Oostveen, Olimpia Verger
Moderator: Simona Sora

 

11.00-13.00, “Alexandru Ioan Cuza” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Adina Popescu, Iulian Tănase
Coordinators: Professor, PhD Monica Boțoiu, Professor, PhD Carmen Ciobotaru

 

11.00-13.00, “Vasile Alecsandri” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Jan Cornelius, Codrin Liviu Cuțitaru
Coordinators: Professor Manuela Coțofan, Professor Ruxandra Nechifor

 

11.00-13.00, Computer Science High-School “Grigore Moisil”, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Marian Coman, Michael Haulică
Coordinators: Professor Daniela Zaharia, Professor Ana Maria Ghiban

 

12.00-13.30, “Vasile Alecsandri” National Theatre’s Foyer
Press Conference
Gao Xingjian, winner of the Nobel Prize for Literature
Moderator: Cătălin Sava

 

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Florin Bican
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu

 

14.00-15.30, FILIT House
Debate: “The Cultural Press in Romania and Europe”
Guests: Raymond Clarinard, Iulia Badea-Gueritée, Pascal Jourdana, Carmen Mușat, Adela Greceanu, Matei Martin
Moderator: Cristina Hermeziu

 

14.00-16.00, The National College of Iași
“The Alecart Meetings”
Guests: Francesc Miralles, Immanuel Mifsud
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

 

15.00-17.00, “Mihai Ursachi” House of Culture
“The Meetings of the Logos Club”
Guests: Ioana Bradea, Andrei Crăciun
Moderator: Serinella Zara

 

16.00-17.30, “Dosoftei” House
“The Poetry House”
Guests: Teodora Coman, Vlad Drăgoi
Moderator: Radu Vancu

 

16.00-17.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Senate Hall
Round table: “Translation and Communication”
Guests: Anita Natascia Bernacchia, Jan Willem Bos, Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol, Laure Hinckel, Irina Ivașcu, Radosława Janowska-Lascar, Gabriella Koszta, Steinar Lone, Bruno Mazzoni, Aleš Mustar, Enrique Nogueras, Christian Santacroce, George Volceanov
Moderator: Simona Modreanu

 

16.00-17.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Katja Petrowskaja, Marius Oprea, Lisa Strømme
Moderator: Paul Cernat

 

16.00-17.30, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Dănuț Ungureanu
Moderator: Dan Doboș

 

17.00-19.00, Institut Français Iași
Workshop: “Courrier International”: Translation, the Language of Europe”
Guests: Raymond Clarinard, Iulia Badea Gueritée
A dialogue with high school and university students

 

18.00-19.30, “Dosoftei” House
“The Poetry House”
Guests: Ana Donțu, Claudiu Komartin
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

 

18.00-19.00, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Senate Hall
Noël Dutrait: Traduire les deux Prix Nobel Gao Xingjian et Mo Yan”
Conference in French
With the participation of the editor Anne Sastourné (Seuil, Paris)
Presenter: Simona Modreanu

 

18.00-19.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Dora Pavel, Emmanuel Régniez, Adriaan van Dis
Moderator: Bianca Burța-Cernat

 

20.00-22.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”
Meet Mircea Cărtărescu and Olga Tokarczuk
Host: Robert Șerban
Presenter: Cătălin Sava

 

2017-10-06T14:00:00+00:00