Programul zilei – Duminică, 7 octombrie

La Teatrul Național, cu începere de la ora 18.00, va avea loc o întâlnire cu Viorel Ilișoi, Eugen Istodor și Adelin Petrișor, pe tema „Reportajul literar românesc”. Un număr limitat de locuri last minute va fi disponibil pentru cei care se vor prezenta direct la eveniment, cu 30 de minute înainte de începerea acestuia.

10.00-20.00, Casa de Cultură a Sindicatelor
„Casa Fantasy”
Mari ecranizări – maraton Game of Thrones
Intrare liberă
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

10.00-11.00, Cafeneaua „Doamna Cană”
Sesiune de lectură pentru copii
Invitat: Maria Mazilu
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

10:30 – 12:00, Casa FILIT
Dezbatere: Temele pentru acasă | Pro sau contra
Moderatori: Daria Câmpeanu, Cristina Munteanu
Eveniment organizat în parteneriat cu Storia Books și Cartepedia

11.00-13.00, Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași (Palatul Culturii), Sala „Henri Coandă”
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați: Carl Frode Tiller, Dorina Rusu
Moderatoare: Serinella Zara

 12.00-13.00, Muzeul „Mihai Codreanu” (Vila Sonet), Iași
Înfrățire între Muzeul Național al Literaturii Române Iași – Muzeul „Mihai Codreanu” (Vila Sonet) și Muzeul „Edmond Rostand” (Vila Arnaga), Cambo-les-Bains, Franța
Cu participarea muzeografei Béatrice Labat de la Muzeul „Edmond Rostand”, vicepreședinta Federației Naționale a Caselor Memoriale și Patrimoniului Literar din Franța

12.00-13.00, Muzeul „Constantin Negruzzi”, Hermeziu, comuna Trifești
Aniversarea muzeului / Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui Constantin Negruzzi de Bogdan Răileanu
Invitat: Bogdan Răileanu
Prezintă: Doris Mironescu

12.00-13.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Eduardo Caballero, Catherine Lovey , Carmen Firan
Cu participarea traducătoarei Florica Ciodaru-Courriol
Moderator: Bogdan Crețu

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași
„Casa copilăriei”
Invitat: Delia Calancia
Moderator: Iulian Tănase
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Centrul de Limbi Moderne și Integrare Culturală „Grigore T. Popa”, amfiteatru
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Iulian Ciocan, Augustin Cupșa, Radu Vancu
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

12.00-20:00, Casa FILIT
Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”
În parteneriat cu Asociația „Punctart”

13.30-15.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Andrei Dósa, Benji Horvath
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

14.00-15.00, Cafeneaua MERU
„De la festival la festival”
Aller-retour Festival du Premier Roman de Chambéry – FILIT Iași
Invitat: Jean-Baptiste Aubert
Moderatoare: Cristina Iliescu
Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

14.00-16.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași
„Casa Fantasy”
Invitat: Oliviu Crâznic
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

15.00-16.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Marin Mălaicu-Hondrari, Mariana Codruț
Moderator: Cosmin Perța

18.00-20.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Serile FILIT: „Reportajul literar românesc”
I. Întâlnire cu Viorel Ilișoi, Eugen Istodor și Adelin Petrișor
II. Decernarea „Premiului liceenilor pentru cea mai îndrăgită carte”
Prezentatorul și gazda serii: Cătălin Sava
Un număr limitat de locuri va fi disponibil la intrarea în sală, fără rezervare. 

2018-10-05T18:49:57+00:00