Programul zilei – Sâmbătă, 6 octombrie

La Teatrul Național, cu începere de la ora 20.00, va avea loc o întâlnire cu Veronica Roth, autoarea trilogiei Divergent. Locurile sunt epuizate, dar un număr limitat de locuri last minute va fi disponibil cu 30 de minute înainte de eveniment, pentru persoanele care se vor prezenta direct la Teatrul Național.

10.00-20.00, Casa de Cultură a Sindicatelor
„Casa Fantasy”
Mari ecranizări – maraton Star Wars
Intrare liberă
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

10.00-12.00, Cafeneaua „Doamna Cană”
Atelier de magic painting și finger painting folosind cărțile Usborne
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

10.30 – 12.00,  Casa FILIT
Workshop creativ inspirat de cartea „Ultimii copii de pe Pămînt” de Max Brailler
Moderator: Cristina Munteanu
Invitat: Daria Câmpeanu
Eveniment organizat în parteneriat cu Storia Books si Cartepedia

10.30-12.30, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, Sala „B.P. Hasdeu”
„Cui îi pasă de literatura română?” Un proiect de brand cultural: traducătorii și traducerile
Participă: Ingrid Baltag, Mauro Barindi, Olga Bartosiewicz, Elena Borrás García, Paula Braga Šimenc, Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol, Sabra Daici, Maria-Sabina Draga Alexandru, Cristina Hermeziu, Inger Johansson, Alexandru Matei, Steinar Lone, Philippe Loubière, Bruno Mazzoni, Carmen Mușat, Eva Ruth Wemme
Moderatoare: Monica Joița

11.00-13.00, Institutul Francez Iași, Sala „Benjamin Fondane”
Jean-Baptiste Aubert în dialog cu Simona Modreanu

11.00-13.00, Palatul Culturii din Iași, Sala „Henri Coandă”
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați: Iuri Andruhovici, Roland Orcsik
Moderatoare: Serinella Zara

12.00-13.00, Casa FILIT
Dezbatere: „Booktrailer, booktube și blog – alte feluri de a promova literatura”
Invitați: Raisa Beicu, Daria Câmpeanu, Claudia Popescu
Moderator: Eli Bădică

12.00-13.00, Muzeul „Vasile Alecsandri”, Mircești
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui Vasile Alecsandri de Adela Greceanu
Invitat: Adela Greceanu
Prezintă: Paul Cernat

12.00-14.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Corp A, Amfiteatrul III.12, Facultatea de Litere
Carl Frode Tiller în dialog cu studenții de norvegiană
Moderatoare: Crina Leon

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași
„Casa copilăriei”
Invitat: Adina Rosetti
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Centrul de Limbi Moderne și Integrare Culturală „Grigore T. Popa”, amfiteatru
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Irina Teodorescu, Kamila Shamsie
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu


12.00-20:00, Casa FILIT

Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”
Eveniment organizat în parteneriat cu Asociația „Punctart”

13.00-14.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Teodor Dună, Nicoleta Nap
Moderator: Claudiu Komartin

14.00-15.00, Muzeul „Mihail Sadoveanu”, Iași
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui Mihail Sadoveanu de Tudor Ganea
Invitat: Tudor Ganea
Prezintă: Doris Mironescu

14.00-15.00, Muzeul „G. Topîrceanu”, Iași
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui George Topîrceanu de Alex Tocilescu
Invitat: Alex Tocilescu
Prezintă: Șerban Axinte

14.00 – 15.30, Librarium  Iulius Mall
Dezbatere despre celebritatea în online și efectele ei
Moderator: Iuliana Soșu
Invitați: Iulia Cruț, Daria Câmpeanu, Andreea Chirilă, Iuliana Enache, Oana Turcea
Eveniment organizat în parteneriat cu Storia Books Cartepedia


14.00-16.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Corp A, Amfiteatrul III.12, Facultatea de Litere
Steinar Lone în dialog cu studenții de norvegiană
Moderatoare: Crina Leon

14.00-16.00, Institutul Francez Iași, Sala „Benjamin Fondane”
Identități francofone: literatura elvețiană
Invitați: scriitoarea Catherine Lovey și traducătorii Florica Ciodaru-Courriol și Jean-Louis Courriol
Moderatoare: Marina Mureșanu Ionescu

14.00-16.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași
„Casa Fantasy”
Invitat: Teodora Matei
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

14.30-16.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Domnica Drumea, Ioan Es. Pop
Moderator: Radu Vancu

15.00-18.00, Cafeneaua FIKA
Workshop pentru liceeni: In a Relationship
Trainer: Silvia Guță
Eveniment organizat în parteneriat cu Fundația Friends For Friends, ffff.ro

16.00-18.00, Librăria Cărturești – Palas Mall Iași
„Mamprenoare scriitoare”
Invitate: Ines Dumitriu, Maria Mazilu, Iuliana Sosu
Moderator: Dora Morhan
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

16.00-18.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Lluis-Anton Baulenas, Evald Flisar, Bogdan Răileanu
Cu participarea traducătoarelor Paula Braga Šimenc și Maria-Sabina Draga Alexandru
Moderator: Bogdan Crețu

17.00-18.00, Pallas Mall Iași
Spectacol lectură: Îngropându-l pe Gupi de Andrei Ursu
Eveniment realizat în parteneriat cu Festivalul Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași

17.00-18.30, Cinema Muzeul Țăranului, Studioul „Horia Bernea”, București
Jonathan Franzen în dialog cu Cătălin Ștefănescu
Eveniment organizat în parteneriat cu Editura Polirom

18.00-19.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Iuri Andruhovici, Augustin Cupșa, Kamila Shamsie
Moderator: Bianca Burța-Cernat

20.00-22.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Serile FILIT: Întâlnire cu Veronica Roth
Gazda serii: Iulian Tănase
Prezintă: Cătălin Sava
Locuri epuizate. Un număr limitat de locuri last minute va fi disponibil cu 30 de minute înainte de eveniment, pentru persoanele care se vor prezenta direct la Teatrul Național.

2018-10-05T18:46:29+00:00